luni, septembrie 18, 2017

Emotia FCM Bacau!

FCM 1950 Bacau - CS UZU Darmanesti
FCM 1950 Bacau - UZU Darmanesti
Iata ca s-a mai terminat un week-end fotbalistic la Bacau, cu 13 meciuri disputate, unul intrerupt in minutul 76 si unul care nu s-a mai disputat deloc. Meciuri interesante, cu goluri multe, in special in Liga a 4-a, acolo unde lupta la varf este destul de acerba. Dar sa le luam pe rand:

Liga a 2-a, fotbal feminin, prima etapa:
  • FC Magura 2012 Bacau (Pisicile Rosii Bacau) - Selena Constanta 1-4
(sursa: FRF)

Ma asteptam la un meci greu, la fel cum cred ca vor fi toate meciurile din acest sezon. Dar stiu ca fetele noastre sunt luptatoare convinse si vor lupta pana la capat cu ardoare pentru ramanerea in a doua divizie valorica a tarii.

Liga a 3-a, etapa a 4-a
  • Aerostar Bacau - CSM Pascani 3-0

Victorie clara a "aviatorilor" nostri, care dupa aceasta etapa urca in clasament de pe locul 5 pe locul 3.

• ACS Gloria Zemes - FC Dinamo Bacau 4-2

Dupa etapa a 5-a din Liga a 4-a, clasamentul incepe usor-usor sa prinda contur. Gauss Bacau (FCM 1950 Bacau*) a castigat iar la scor, 11-2, meciul cu UZU Darmanesti si a pastrat distanta de 3 puncte fata de Vulturul Magiresti, 10-0 cu Dofteana, de Viitorul Curita, 9-0 cu AS Negri si de CSM Bacau, 4-0 cu CSM Moinesti. La 6 puncte de locul 1 se afla in ordine Vointa Garleni, Gloria Zemes si UZU Darmanesti. De mentionat si prima victorie din campionat pentru Siretul Bacau, 2-0 cu Nicolae Balcescu.

• AS Viitorul Gioseni - AS Luminta Itesti nu s-a jucat

Pe principiul nicio etapa in Liga a 5-a fara toate meciurile disputate, duminica s-au jucat doar 3 meciuri din 4. Barsanestiul s-a impus la Letea Veche, mentinandu-si astfel primul loc, iar Zorile Faraoani a castigat surprinzator, cel putin pentru mine, la Aerostar (echipa a 2-a, cu multi juniori), mentinand diferenta de 1 punct fata de liderul la zi. De altfel, AS Barsanesti a fost la un pas de promovare in sezonul trecut si se pare ca va avea un cuvant greu de spus si in acest campionat.

0

Sunt multe de spus despre meciurile din week-end-ul ce tocmai s-a terminat si despre fotbalul bacauan in general, dar cum timpul nu mai este de multa vreme prietenul meu, ma opresc pentru moment aici, dar nu inainte de a va prezenta emotia FCM Bacau din vestiarele de pe baza sportiva din Letea Veche de dupa meciul cu UZU Darmanesti. Pe mine m-a impresionat mult! Forta FCM 1950 Bacau! J

* FCM 1950 Bacau este proiectul suporterilor FCM Bacau, care doresc sa reinvie prima echipa a Bacaului, cu tot cu palmares, un palmares ce incepe in anul 1950, anul nasterii clubului de fotbal bacauan si se termina in vara anului 2012, atunci cand, din pacate, echipa nu a mai fost inscrisa in campionat; daca va reusi acest proiect, ceea ce ne dorim cu totii, ACS Gauss Bacau, o echipa cu multi jucatori care au jucat in trecut chiar pentru FCM Bacau si care formeaza un grup foarte frumos si valoros, ce au in ei spiritul FCM Bacau, va deveni din retur FCM 1950 Bacau.