Blog personal. Imi place sa scriu!

miercuri, aprilie 04, 2018

Program Bacau Fest Monodrame 2018

Bacau Fest Monodrame 2018
Foto: TMB
Dupa cum probabil stiti deja, Teatrul Municipal „Bacovia” din Bacau organizeaza in perioada 15-22 aprilie 2018 cea de-a XXIV-a editie a Festivalului International al Recitalurilor Dramatice –  Bacau Fest Monodrame, un motiv de bucurie pentru noi, bacauanii, mai ales ca suferim destul de mult la capitolul evenimente in orasul Bacau. Dar iata si programul complet al celor 8 zile de festival de teatru:

DUMINICĂ, 15.04.2018
  • 16.30 – Sala Petru ValterValentin Braniște – Maidanez, text și regie Valentin Braniște, Teatru de Kartier, Bacău
  • 18.00 – Sala Petru ValterLuminița Bortă: City Break, după P. M. Arsch, regia Ania Cazan, proiect independent, Pitești
  • 20.00 – Sala Mare: PREMIERĂ – Dragă Elena Sergheevna, după Ludmila Razumovskaia, regia Mădălin Hîncu, Teatrul Bacovia, Bacău

LUNI, 16.04.2018
  • 11.00 – Sala Petru ValterCartea de teatru-Cartea despre teatru: Prezentarea colecției specializate a Editurii Nemira; Lansare de carte: Teatrul la filtru, de Carmen Mihalache, Ed. JunimeaEi sunt printre noi (cartea monlogurilor), de Mihai Ignat, Ed. Tracus Arte; Ce dorește domnul?, de Pascal Bruckner, traducerea Doru Mareș, Ed. Trei
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 – Sala Mare: Tiberiu Gabor-Bitere – Eu i-am îngropat pe Hamneți, eu l-am îngropat pe Gahudius, text și regie Laurențiu Budău, Teatrul Bacovia, Bacău
  • 18.15 – Sala Petru ValterAlina Neagu – Spovedania unei videochatiste, text și regie Valentin Braniște, Teatru de Kartier, Bacău
  • 20.30 – Sala Mare: Gheorghe Ifrim  Gigel, după Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu, proiect independent, București

MARȚI, 17.04.2018
  • 11.00 – GIO PUB: Eu îl rog pe Dumnezeu unele lucruri – spectacol lectură după textul cu același nume de Tincuța Horonceanu-Bernevic, nominalizat la Concursul de Monodramă
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 – Sala Petru Valter: Concurs – Alexandra Cheroiu – Psihoză 4.48 A.M.după Sarah Kane, regia Cristian Grosu, proiect independent, Cluj
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Sebastian Lupu – Groparul, după Mihaela Mihai, un spectacol de Sebastian Lupu, Teatrul Art Emotion, Oradea
  • 20.30 – Sala Mare: Marius Manole și Șerban Pavlu în Demnitate, text și regie Ignasi Vidal, Teatrul Avangardia, București

MIERCURI, 18.04.2018
  • 11.00 – GIO PUB: Iulia, biata de ea – spectacol lectură după textul cu același nume de Gabriel Sandu, nominalizat la Concursul de Monodramă
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.00 – Sala Mare: Bastien & Bastienne, după W. A. Mozart, regia Irina Crăiță, Opera Comică pentru Copii, București
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Andrei Merchea Zapotoțki – Despre femei. One-man show, după Nicolae Esinencu, regia Tudor Tăbăcaru, Teatrul Tineretului, Piatra Neamț
  • 20.00 – Sala Mare: Concurs – Andreea Darie – Trei, după Marguerite Yourcenar, regia Octavian Jighirgiu, Teatrul Bacovia, Bacău

JOI, 19.04.2018
  • 11.00 – GIO PUB: Jurnalul muribundei – spectacol lectură după textul cu același nume de Laura-Antonia Ionescu, nominalizat la Concursul de Monodramă
  • 15.00 – Atelierele
  • 18.00 – Sala Petru ValterIlinca Istrate, – Râzi paiață, spectacol de Ilinca Istrate, producție independentă, Iași
  • 20.00 – Sala Mare: George Albert Costea – Dorian, spectacol de dans contemporan de Oana Răsuceanu, Asociația Culturală Control N, București

VINERI, 20.04.2018
  • 11.00 – Sala Petru Valter: Colocviul Fețele Monodramei și lansarea volumului Teatrul la persoana I de Octavian Saiu, în prezența autorului
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 – Sala Mare: Concurs – Isabela Neamțu – Grounded, regia Ligia Ciornei, Asociația Culturală Doctor’s Studio, București
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Edith Alibec – De ce fierbe copilul în mămăligă?, după Aglaia Veterany, regia Dana Paraschiv, București
  • 20.30 – Sala Mare: Andreea Bibiri – O femeie singură, de Dario Fo și Franca Rame, regia Daniel Grigore Simion, Teatrul de Artă București

SÂMBĂTĂ, 21.04.2018
  • 11.00 – Sala Petru Valter: Spectacolul laureaților IDFest 2017, Ana Maria Codiță și Rareș Fota
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 – Sala Mare: Concurs – Alexandra Gîtlan – Rhapsody in glue, scenariu după textul lui Lajos Notaros, cu motive din poeziile lui Charles Bukowski și ale Alexandrei Gâtlan, regia Tapastó Ernö, coproducție Teatrul Maszk (Ungaria) și Aradi Kamaraszínház, Arad
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Denisa Nicolae – Tot ce-i minunat în lume, după Duncan Macmillan și Johnny Dahoe, regia Nicolae Constantin Tănase, Vanner Collective, București
  • 19.30 – Sala Mare: Coca Bloos – Mărturisiri
  • 20.15 – Sala Mare: Cristina Dăscălescu – Foi Deus, concert de muzică Fado

DUMINICĂ, 22.04.2018
  • 11.00 – Sala Petru Valter: Atelierul cu Vise
  • 12.30 – Sala Petru Valter: Atelierul pentru adolescenți
  • 13.30 – Sala Petru Valter: Atelierul pentru adulți
  • 18.00 – Sala Petru ValterZymberaj Mentor – Actor in the box, spectacol de Zymberaj Mentor, The House Movie Theater Akt, Kosovo
  • 19.45 – Sala Mare: Festivitatea de premiere
  • 20.30 – Sala Mare: Richard Bovnoczki și Mihai Călin în Schneider și Schuster, după Joshua Sobol, regia Lucian Pavel, ARCUB, București

Hai la teatru, hai Bacaul! J

Sursa: Teatrul Municipal Bacovia

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu