Blog personal Constantin Hriban

Transport Mobila

vineri, august 12, 2016

Sustin adevaratii invingatori!

Sustinem adevaratii invingatori
Foto: Olympus.ro
Dupa cum bine probabil stiti, o data la 4 ani se desfasoara Jocurile Olimpice de Vara si tot o data la 4 ani se desfasoara Jocurile Olimpice de Iarna, astfel incat o data la 2 ani, in an par, avem o competitie sportiva majora. Anul acesta ne delectam cu Jocurile Olimpice de Vara de la Rio de Janeiro, competitie care se desfasoara in Brazilia, in perioada 5-21 august, jocuri la care participa si 96 de romani, in cadrul a 15 sporturi.

Pe langa Jocurile Olimpice, de 14 editii au loc si Jocurile Paralimpice, cea mai importanta competitie multisportiva pentru persoanele cu handicap. Iar anul acesta, Jocurile Paralimpice au ajuns la a 15-a editie, editie care se va desfasura tot la Rio de Janeiro, in perioada 7-18 septembrie, jocuri la care vor participa si 11 romani, cel mai mare numar de sportivi paralimpici pe care i-a avut vreodata Romania la Jocurile Paralimpice.

Si daca in 2012 scriam un articol despre Jocurile Paralimpice de la Londra, in care ii incurajam pe cei 6 sportivi romani calificati in competitie, de data aceasta a venit randul sa scriu despre Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro si sa ii sustin pe cei 11 sportivi romani care vor participa la acestea. Cum am mai scris si in articolul precedent, campionii nostri paralimpici sunt adevarate modele de viata pentru noi, adevarati invingatori si avem multe de invatat de la ei!

Si imi aduc aminte ca in anii de liceu am facut o compunere la ora de limba engleza despre conceptul de "winner"! Un winner este o persoana pozitiva, optimista, luptatoare, care nu este deborata de niciun obstacol. Lupta pana la capat, chiar daca conditiile de lupta sunt dintre cele mai grele si nu se da batuta niciodata. Ei bine, sportivii nostri paralimpici sunt adevarati "winner-i", adevarati invingatori si ii sustin din inima la Jocurile Paralimpice de la Rio.

Si nu sunt singurul care sustine acesti oameni minunati la Rio. Olympus, unul dintre cei mai mari producatori de pe piata locala de lactate, sustine pentru a doua oara consecutiv echipa paralimpica romana la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro, ceea ce este mare lucru. Olympus a lansat chiar si o campanie in acest sens, intitulata "Sustinem adevaratii invingatori", campanie prin intermediul careia doreste sa creasca gradul de constientizare a miscarii paralimpice din Romania.

Mai mult decat atat, in perioada iulie-septembrie, Olympus directioneaza Comitetului National Paralimpic cate 50 de bani pentru fiecare sticla promotionala de lapte de consum Olympus (1.5% si 3.5% grasime) cumparata. Mai multe informatii despre initiativa inceputa de Olympus se pot gasi si pe pagina dedicata acestei campanii: http://www.olympusdairy.ro/responsabilitate-sociala/

Nu imi ramane decat sa le urez sportivilor nostril dragi multa bafta la Jocurile Paralimpice de la Rio, sa se concentreze la maximum pe aceasta competitie majora si sa dea totul pe teren pentru a castiga! Si indiferent de rezultatele pe care le vor obtine in Brazilia, de un lucru sa fie siguri: tot campionii nostri paralimpici vor ramane! J

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu