luni, octombrie 23, 2017

Fotbal in Sapte!

ACS Gauss Bacau (FCM 1950 Bacau) - AS Filipesti 3-0
ACS Gauss Bacau - AS Filipesti 3-0
Din cele 15 meciuri programate in week-end-ul ce tocmai s-a terminat, timpul mi-a permis sa merg doar la meciul Gauss-ului (FCM-ului*) de sambata. Din pacate, oaspetii de la AS Filipesti s-au prezentat rusinos in aceasta etapa, cu doar 7 jucatori, suficient cat sa inceapa jocul, dar in acelasi timp "suficient" cat la un moment dat un jucator "sa se dea lovit", in functie de desfasurarea scorului si sa se fluiere finalul meciului.

Asa s-a si intamplat de altfel, din pacate un scenariu inca intalnit in ligile judetiene de fotbal din Romania, astfel ca dupa 26 de minute, dupa ce Lupu a inscris golul cu numarul 3, arbitrul a fost nevoit sa fluiere finalul jocului intrucat portarul oaspetilor, nemultumit de validarea acestui gol, pentru care a si protestat vehement de altfel, s-a prabusit deodata la pamant si a anuntat ca nu mai poate continua jocul, dar nu inainte de a-i mai cere o data socoteala arbitrului pentru validarea golului.

In schimb, week-end-ul ce tocmai a trecut a adus si doua vesti foarte bune pentru fotbalul bacauan. Prima a fost adusa sambata de catre Aerostar, care dupa ce a reusit sa egaleze in prelungiri la 1 meciul de la Rasnov, a trecut pe primul loc in Liga a 3-a! A doua veste buna ne-au adus-o Pisicile Rosii, care au reusit prima victorie in acest sezon, 3-2 cu Navobi Iasi, dupa ce au reusit sa egaleze de doua ori, atat dupa 0-1, cat si dupa 1-2, dupa a doua egalare reusind chiar sa inscrie si golul cel dulce al victoriei! Bravo, Pisicile Rosii!

Dar iata si toate rezultatele inregistrate la final de saptamana in judetul Bacau:

Liga a 2-a, fotbal feminin, etapa a 4-a:
  • FC Magura 2012 Bacau (Pisicile Rosii Bacau) - CS Navobi Iasi 3-2 (Inca o data: Bravo, Pisicile Rosii!)
(sursa: Pisicile Rosii)

Liga a 3-a, fotbal feminin, etapa a 4-a:
  • FC Onesti Fotbal Feminin - CSM Pascani 0-5
(sursa: FRF)

Liga a 4-a, etapa a 10-a:
  • ACS Viitorul Nicolae Balcescu - CSM Bacau 2-1
  • ACS Gauss Bacau (FCM 1950 Bacau*) - AS Filipesti 3-0 (meci intrerupt in minutul 26, la scorul de 3-0 pentru gazde, deoarece oaspetii au ramas in doar 6 jucatori de camp, dupa "accidentarea portarului")

-11

Sunt multe de spus despre cele 15 meciuri care s-au desfasurat la final de saptamana in judetul Bacau, mai bine spus despre cele 13 meciuri si jumatate (unul nu s-a jucat, iar altul s-a jucat pana in minutul 26), dar ma opresc pentru moment aici pentru ca timpul nu imi permite sa scriu mai mult! Ne pregatim de meciul din Cupa Romaniei de joi, acolo unde Aerostar Bacau va intalni Dinamo Bucuresti, iar mai apoi de meciurile din judetul Bacau din week-end-ul viitor! Hai Bacaul!

* FCM 1950 Bacau este proiectul suporterilor FCM Bacau, care doresc sa reinvie prima echipa a Bacaului, cu tot cu palmares, un palmares ce incepe in anul 1950, anul nasterii clubului de fotbal bacauan si se termina in vara anului 2012, atunci cand, din pacate, echipa nu a mai fost inscrisa in campionat; daca va reusi acest proiect, ceea ce ne dorim cu totii, ACS Gauss Bacau, o echipa cu multi jucatori care au jucat in trecut chiar pentru FCM Bacau si care formeaza un grup foarte frumos si valoros, ce au in ei spiritul FCM Bacau, va deveni din retur FCM 1950 Bacau.